Afrika Ülkeleri Birliği Marka Tescili (OAPİ)
Afrika Ülkeleri Birliği Marka Tescili (OAPİ)

 Afrika Ülkeleri Birliği Marka Tescili (OAPİ) OAPİ Fransızca konuşulan Afrika ülkelerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir işbirliği kurumudur. Bu kurum kapsamında üye ülkeleri kapsayan marka tescil işlemi yapılabilmekte ve marka koruması tüm üye ülkelerde geçerli olmaktadır. Bu kapsamda tek bir yurt dışı marka tescil başvurusu yapılması yeterli olmaktadır. Ancak ulusal bazda marka hakkı elde edilemez. Çünkü tüm üye ülkeler, marka hukuku kapsamında tek bir devlet olarak kabul edilir.

Marka tescil başvurusunun yapılmasının ardından en az 10 ay ve en fazla 12 ay içerisinde marka tescili gerçekleştirilmektedir. Başvuru yayınlandıktan sonra 6 ay itiraz süresi bulunmaktadır. Marka tescil belgesi ise 10 yıl geçerli olmaktadır. Marka sahibi bu sürenin sonunda koruma uzatma talebinde bulunabilmektedir. Uzatma 6 ay için geçerli olmaktadır. Afrika Ülkeleri Birliği marka tescil sistemine üye olan ülkeler şöyle sıralanabilir: Benin, Burkina Fasso, Çad, Ekvator Ginesi, Fildişi Sahili, Gabon, Gine, Gine Bisseau, Kamerun, Kongo, Mali, Nijerya, Moritanya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Senegal ve Togo. BU sistem kapsamında alınan marka tescil belgesi tüm bu ülkelerde geçerli olmaktadır.

OAPI marka tescil başvuru işlemlerinizde Acar Patent olarak her zaman yanınızdayız. Markanızı korumak ve işinizi geliştirmek için tüm prosedürleri sizin adınıza yakından takip etmekte ve başvuru işlemlerinde herhangi bir hata yapmaksızın sonuca ulaşmaktayız.

Afrika Ülkeleri Birliği Marka Tescili (OAPİ) ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bize ulaşınız.