0212 211 1616                            
İsim Hakkı Alma

İsim Hakkı Alma

15 Ekim 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

İsim Hakkı Alma ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz.

Noterden İsim Hakkı Almak

Noterden İsim Hakkı Almak, adlandırma hakları, günümüz toplumunda değerli bir metadır. Noterler de dahil olmak üzere birçok kaynaktan temin edilebilirler. Aslında, birçok noter, hizmetlerine ek olarak isimlendirme hakları da sunmaktadır. Noterden isim haklarının nasıl alınacağına dair bazı ipuçları:

  • Noterin isim haklarına ilişkin politikaları hakkında bilgi sahibi olun. Birçok noter, kısa ve uzun vadeli sözleşmeler sunar ve sözleşmede yer alabilecek isim türü için özel gereksinimleri olabilir.
  • Adlandırma hakları programı hakkında bilgi almak için doğrudan notere başvurun. Birçok noter, programlarını tartışmaktan ve programla ilgili sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyacaktır.
  • Bir teklif sunmadan önce noterle bir sözleşme müzakere edin.

Marka İsmi Almak Ne Kadar

Marka İsmi Almak Ne Kadar, Bir marka adı satın almak istiyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak, ne kadar harcamak istediğinizi belirlemeniz gerekir. İkinci olarak, adın kullanılabilir olduğundan ve başka bir şirket tarafından kullanılmadığından emin olun. Ve son olarak, satın almadan önce markayı araştırdığınızdan emin olun.

İş Yeri İsim Hakkı

İş Yeri isim Hakkı, İş yerlerine isim verme hakları son yıllarda giderek daha popüler hale geldi ve bazı firmalar kendi isimlerini veya markalarını kullanma münhasır hakkını satmayı tercih etti. Bazıları daha olumlu bir çalışma ortamı yaratabileceğini, bazıları ise verimliliğin ve takım ruhunun artmasına yol açabileceğini iddia ediyor. Adlandırma haklarını satın almayı seçmenin birçok faydası vardır, ancak bir karar vermeden önce artıları ve eksileri tartmak önemlidir.

Şirket İsim Hakkı Alma

Şirket İsim Hakkı Alma, Bazı şirketler, potansiyel müşterilerin veya yatırımcıların dikkatini çekmek için stadyumlarına, arenalarına ve diğer konumlarına kendi adlarını vermeyi tercih ediyor. Diğer şirketler, isim haklarını elde etmek için belirli bir kuruluş veya şirketle ortak olmayı seçerler. Aşağıda, adlandırma haklarının bir şirketin imajını güçlendirmeye nasıl yardımcı olabileceğine dair örnek verilmiştir.
1. Coca-Cola, 1997’de Milwaukee’den taşındıktan sonra, ezici bir çoğunlukla Atlanta Braves ile ortak olmayı ve Turner Field adını vermeyi seçti. Bu ortaklık, Coca-Cola’nın Güneydoğu’da daha görünür olmasına yardımcı oldu ve Atlanta için ikonik bir spor salonu yarattı. 2006’da Pepsi, Dallas Cowboys ile ortak olacağını ve takımın adını Texas Stadium olarak değiştireceğini duyurdu. Bu anlaşma Pepsi’nin Amerika’nın önde gelen içecek şirketlerinden biri olarak yerini sağlamlaştırmasına yardımcı oldu ve Kuzey Amerika’daki görünürlüğünü artırdı.

İsim Hakkı Alma E-devlet

İsim Hakkı Alma E-devlet, adlandırma hakları, bir işletme ile bir kişi, kuruluş veya devlet kuruluşu arasındaki, birincisinin mali tazminat karşılığında ikincisinin bir veya daha fazla bölümünü adlandırmasına izin veren bir tür ticari sözleşmedir. Uygulama, şehir devletlerinin tanrılarından iyilik kazanmak için heykellere ve diğer kamu eserlerine isimlerini verdiği antik Yunanistan’a kadar uzanabilir. Adlandırma hakları o zamandan beri birçok küresel ekonominin önemli bir parçası haline geldi.
Son yıllarda, Beyzbol Ligi (MLB) takımları arasında isim hakkı sözleşmeleri giderek daha popüler hale geldi. 2014 yılında MLB, stadyum tesislerini kurumsal sponsorlar ve diğer ortaklardan sonra adlandırmak için 20 kulüple anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu eğilim muhtemelen MLB’nin yeni hayranlar çekerek ve varlıklarının değerini artırarak katılımı artırma çabalarından kaynaklanıyor.

Marka İsim Hakkı Alma

Marka İsim Hakkı Alma, ticari marka hakları, belirli bir adı, terimi, sembolü veya tasarımı kullanma münhasır hakkını korur. Marka hakkının elde edilebilmesi için bir şirketin markayı ticarette kullandığını ve kullanımının tüketiciler arasında kafa karışıklığına yol açabileceğini göstermesi gerekir. Üç ana ticari marka türü vardır: hizmet markaları, ticari markalar ve ticari markalar. Hizmet markası, mal veya hizmetlerin kaynağını tanımlayan bir ticari markadır. Ticari marka, mal veya hizmetlerin kaynağını tanımlayan ve bunları diğer satıcılardan ayıran bir ticari markadır. Ticari marka, hem malları hem de hizmetleri kapsayan bir ticari marka türüdür.

Marka İsim Hakkı Sorgulama

Marka İsim Hakkı Sorgulama, Yeni bir marka adı mı arıyorsunuz? Yeni bir marka için bir fikriniz var ama uygulanabilir mi yoksa takip etmeye değer mi bilmiyor musunuz? İşte karar vermenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

  1. Ürününüzü benzersiz kılan şeyin ne olduğunu düşünün. İçeriğinin kalitesi mi yoksa pazarlanma şekli mi? Öyleyse, bir marka adı arayışınızda bu nitelikleri vurguladığınızdan emin olun.
  2. Hedef pazarınızın yeni markalaşmaya nasıl tepki vereceğini düşünün. İnsanlar bunu çekici mi yoksa kafa karıştırıcı mı bulacak? Ad halihazırda kullanımda olan başka bir markaya çok benziyorsa, ticari markasını veya telif hakkını alamayabilirsiniz, bu da başarısını etkileyebilir.
  3. Ürününüzün tonunu düşünün ve daha eğlenceli veya ciddi bir ismin içeriğini ve hedef kitlesini daha iyi yansıtıp yansıtmadığına karar verin.

Marka İsim Hakkı Nasıl Alınır

Marka İsim Hakkı Nasıl Alınır, Ürününüz veya hizmetiniz için marka adı haklarını almanın bir yolu, onu ticari marka haline getirmektir. Bu, ürün veya hizmetinizin adını yasal olarak koruyabileceğiniz ve onu kullanan herkesin izninizi alması gerektiği anlamına gelir. Bir adı ticari marka haline getirirken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır: benzersiz olan ve halihazırda hiçbir ticari markası olmayan bir ad seçmeli, adın kolay yazıldığından ve hatırlandığından emin olmalı ve Türkiye Patenti’ne resmi bir başvuruda bulunmalısınız. Adı ticari marka haline getirdikten sonra, ürün veya hizmetinizi pazarlamak ve haklarınızı ihlal eden herkesi dava etmek için kullanabilirsiniz.
İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak arama yapabilirsiniz.

İsim Hakkı Almak Kaç Para?

İsim Hakkı Almak Kaç Para?, İsim hakları, bir devlet veya özel kuruluşta kayıtlı bir ismi kullanmanın yasal hakkıdır. Bu hak, satın alma veya kayıt yoluyla elde edilebilir. Alıcılar, bir kuruluş tarafından onaylanmış olmak ve bir testi geçmek gibi belirli gereksinimleri karşılamalıdır. Kayıtlı kuruluşlar, üyelerine isim hakları da verebilir.

İsim Hakkı Almak Için Nereye Başvurulur?

İsim Hakkı Almak Için Nereye Başvurulur?, İsim hakları değerli bir maldır ve en iyi anlaşmayı aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Bir projeye isim hakkı başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız, mevcut farklı anlaşma türlerini ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı araştırmanız önemlidir.

İsim Hakkı Kaç Yıl Geçerli?

İsim Hakkı Kaç Yıl Geçerli?, Adlandırma hakkı, bir işletme veya kuruluşla bağlantılı olarak bir adın kullanılmasına ilişkin yasal bir haktır. Bir ad,  Patent ve Ticari Marka Ofisi (PTO) gibi ilgili devlet kurumuna kaydedilebilir. İsim tescil edildikten sonra o isim sahibi tarafından her türlü iş ve girişimle bağlantılı olarak kullanılabilir. Bir adın ne kadar süreyle kullanılabileceğine ilişkin belirlenmiş bir zaman sınırı yoktur, ancak genellikle belirli sayıda yıl sonra sona erer.

İsim Tescil Ettirmek Ne Kadar?

İsim Tescil Ettirmek Ne Kadar?, İsimler, ilk isim gibi daha basit şeylerden soyadı gibi daha karmaşık şeylere kadar çeşitli amaçlar için kaydedilebilir. Bir isim kaydetmenin maliyeti, hizmeti sunan kuruluşa bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle çok pahalı değildir.


Leave a Comment

Bizi Arayın