0212 211 1616                            
Patent Sorgulama

Patent Sorgulama

14 Ekim 2022 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Patent Sorgulama ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Patentler, mucitlerin veya tasarımcıların fikirlerini belirli bir süre boyunca korumalarına izin veren bir fikri mülkiyet biçimidir. Devlet kurumları veya özel şirketler aracılığıyla satın alınabilirler. Patentler, buluşu izinsiz olarak kopyalamaya veya kullanmaya çalışabilecek diğer kişi veya şirketlere karşı buluş sahibine yasal koruma sağlayabilir.

Türk Patent

Türk Patent Türkiye’de önemli bir yasal belgedir. Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TMO) yapılan bir patent başvurusudur. Türk Patent başvurusu süreci karmaşık olabilir, ancak yabancı patentlere göre bazı avantajlar sunar. Örneğin, buluşun başka ülkelerde patentli olup olmadığına bakılmaksızın herhangi bir buluş için Türk Patenti başvurusu yapılabilir. Ayrıca, bir Türk Patenti, başvuru tarihinden itibaren 10 yıl süreyle Türkiye’de korunmaktadır.

Türk Patent Logo

Türk Patent Logo Türk patent logosu, Türkiye’de en çok tanınan markalardan biridir. Kemal Ataman tarafından tasarlandı ve ilk olarak 1967’de Türk şirketi Doğan Holding tarafından yapılan bir patent başvurusunda ortaya çıktı. Cesur, modern tasarım, Türkiye’de yenilik ve kalitenin bir simgesi haline geldi.

Patent Başvurusu

Patent Başvurusu, bir buluşu tanımlayan ve orijinalliğinin kanıtını sağlayan, Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulan yasal bir belgedir. Bir mucit, bir patenti güvence altına almak için buluşunun yeni olduğunu, ticari olarak temin edilemediğini ve ekonomik olarak üretilebileceğini belgelemelidir. Patent başvurusu için süreci uzun, pahalı ve karmaşık olabilir; bununla birlikte, bir patenti güvence altına almanın faydaları sayısızdır ve mucit(ler)in fikri mülkiyet hakları için güçlü yasal koruma içerebilir.

Marka Araştırma

Marka Araştırma, Markanızı anlamak, başarısı için çok önemlidir. Doğru araştırma, markanızın gücünü ölçmenize ve iyileştirme alanlarını belirlemenize yardımcı olabilir. Etkili marka araştırması yapmanın 6 adımı şunlardır:

 • Araştırmanızın amaçlarını tanımlayın. Ne öğrenmek istiyorsun?
 • Piyasa verilerini toplayın. Buna demografi, tüketici davranışı ve rekabet stratejileri hakkında bilgiler dahildir.
 • Onlarda neyin yankı uyandırdığını ve nedenini belirlemek için kitle yanıtlarınızı analiz edin.
 • Önemli mesajları ve onların yüreklerini sızlatan benzersiz bir şekilde nasıl iletilebileceğini belirleyin.
 • Hangisinin farklı bağlamlarda (TV reklamları, web sitesi içeriği, sosyal medya gönderileri) en iyi performansı gösterdiğini görmek için çeşitli mesajlaşma senaryolarını test edin.
 • Kazanan bir stratejiniz olana kadar 5. ve 6. adımdaki bulgulara dayalı olarak değişiklikler yapın!

Uluslararası Patent Sorgulama

Uluslararası Patent Sorgulama, şirketler fikri mülkiyetlerini dış pazarlarda korumaya çalıştıkça, uluslararası patent sorgulaması giderek daha popüler hale geliyor. Yabancı bir ülkede patent başvurusu süreci karmaşık ve zaman alıcı olabilir, ancak piyasada bir avantaj sağlayabilir. Uluslararası bir patent başvurusunda bulunmak için bazı ipuçları:

 1. Hedef ülkede geçerli yasa ve yönetmelikleri araştırın.
 2. Sürece aşina olan bir avukata danışın.
 3.  Buluşunuzun ayrıntılı bir spesifikasyonunu hazırlayın.
 4. Başvuruyu ilgili makamlara dosyalayın.
 5. Başvurunuzun ilerlemesini yazışmalar ve/veya patent ofisine ziyaretler yoluyla izleyin.
 6. Telif hakkı koruması almak veya ticari markaları denizaşırı ülkelerde tescil ettirmek gibi, gerekirse fikri mülkiyetinizi korumak için adımlar atın.

İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak arama yapabilirsiniz.

Patent Nasıl Alınır?

Patent Nasıl Alınır?, Patent yasası karmaşıktır ve anlaşılması zor olabilir, ancak patent almak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. İlk olarak, ne tür bir patente ihtiyacınız olduğunu öğrenin. Üç tür patent vardır: faydalı patentler, edebi telif hakları ve tasarım patentleri. Faydalı patentler size, patentinizdeki teknolojiyi kullanarak bir ürün veya hizmet yapma hakkı verir. Edebi telif hakları, çalışmanızı izinsiz kopyalanmaya karşı korur. Tasarım patentleri fikirlerinizi, konseptlerinizi veya tasarımlarınızı izinsiz kopyalanmaya karşı korur.
Ne tür bir patente ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, bunun için nasıl başvuruda bulunacağınızı öğrenin. Dosyalama genellikle çevrimiçi olarak veya bir avukat aracılığıyla yapılır. Ayrıca, bir dosyalama ücreti tahmini oluşturmanız ve vergileriniz kesilerek işlem için ödeme yapmanız gerekecektir.

Patent Nasil Sorgulanir?

Patent Nasil Sorgulanir?, Patent ofisi, ekonomide önemli bir rol oynayan patentlerin incelenmesinden ve verilmesinden sorumludur. Patent inceleme süreci zaman alıcı olabilir, bu nedenle ofis önünde güçlü bir dava olması önemlidir. Buluşun yeniliği, buluşun yenilikçi bir teknoloji veya çözüm sağlayıp sağlamadığı ve buluşun güvenli olup olmadığı ve belirli bir kullanımı kapsayıp kapsamadığı dahil olmak üzere patent verme kararını etkileyebilecek birçok faktör vardır.


Leave a Comment

Bizi Arayın