0212 211 1616                            
Patent Hakkında Detaylı Bilgiler 2022

Patent Türleri Nelerdir? – Patent Nedir?

27 Temmuz 2021 Paylaşan: Kategori: Bilgi Merkezi Yorum yok.

Patent Türleri Nelerdir? Makalemizin içeriğine hoş geldiniz. Patent kelimesinin tanımı şu şekildedir; buluş sahibinin buluş konusu olan ürününü belirli bir zaman içerisi içinde üretme, kullanma, satma ya da ithal etme hakkı olmasına patent hakkı denmektedir. Bu hakkı sağlayan belgeye patent adı verilmiştir. Herhangi bir buluş için buluş üreticisine verilen patent, başkalarının buluş sahibinin izni olmadan belirli bir zaman için buluşun üretimi, kullanımı ya da satılmasını önleme hakkına olanak sağlar.

Patent Nasıl Alınır?

Patent müracaat alımı sırasında öncelikle yapılması gereken şey, buluş sahibinin Türk Patent Enstitüsü’ne başvurması ve patent araştırmasını gerçekleştirmesidir. Bahsi geçen bir buluş, mevcut bir patente yeni bir kavram, içerik, özellik ekler ise ya da onlardan farklılıklar ile ayrılırsa başvurunun reddedilme olasılığı azalır.

Peki, patent başvurusunda bulunmak için neler gereklidir? İşte gereken bazı şeyler; başvuru formu(1 nüsha), koruma talep edilen unsurlarını kapsayan (3 nüsha), buluşun konusunu açıklayan (3 nüsha), isteme fotoğrafları (3 nüsha), Özet (3 nüsha) ve tanıtım.

Patent Türleri Nelerdir?

Patent Türleri Nelerdir? Sorusunun cevabını makale içeriğimizden ulaşabilirsiniz. İncelemeli Patent, yapılan bir başvuru neticesinde küresel olarak araştırılan ve araştırmadan sonra tekniğin bilinen durumunun üstesinden gelmek açısından incelenen, sanayide uygulanabilir icatlara verilen bir koruma belgesi olarak nitelendirilir. Tekniğin bilinen durum üzerine yapılan araştırmalar TPE tarafından yetkilendirilmiş küresel araştırma kuruluşları tarafından işlenir. İncelenen patentin korunma süresi ise 20 yıldır.

İncelemesiz Patent; incelemesiz patent bir patent olarak nitelendirilir. Fakat kayıt konusunun gerçekliği ve kullanışlılığı devlet tarafından garanti altında tutulmaz. İncelemesiz bir patentin korunma süresi ise 7 sene olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde bir inceleme talep ederek, tescili incelemeli bir patente dönüştürmek mümkün bir hale gelmiştir.

Faydalı Modelde 551 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca yararlı model belgeleri için kesin bir hüküm içermiyorsa ve yararlı model belgelerinin mülkiyeti ile çelişmiyorsa, patentler için sağlanan hükümler yararlı model belgeleri için de geçerlidir. Bu model 10 sene boyunca korunur.

Faydalı Model tescili ise yeterlilik açısından patent tescili ile aynı niteliği taşımaktadır. Bunun ile birlikte, patent tescil prosedürlerinin uzun süre devam etmesi, yüksek inceleme ve araştırma sebebiyle yararlı model kavramının yasaya dâhil edilmesini gerekli kılmıştır.

Tekniğin bilinen durumunun aşıldığı ve daha işlevsel hale getirilen ürünlerin sanayiye yeni ve uygulanabilir icatları, bir yararlı model sertifikası sağlayarak korunmaktadır. Ülkemiz içerisinde patent ve yararlı model tescil korumaları Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılmaktadır.

Patentin Gerektirdiği Nitelikler

Yenilik gereken bir niteliktir. Yeniliğin kelime anlamı ise şöyledir; tekniğin bilinen durumuna dâhil olmayan bir buluş anlamına gelir. Tekniğin bilinen durumu, patent hakkının yapıldığı tarihten önce buluş hakkında dünya çapında herhangi bir yerde yazılı ya da sözlü tanıtım, kullanım ya da diğer bir şekilde halka açık olarak açıklanmış olan bilgi birikimlerinden oluşur.

Tekniğin mevcut olan ve bilinmekte olan durumunun aşılması ise; tekniğin bilinen durumundan açık bir şekilde çıkarılamayan bir faaliyetin sonucu olarak, ilgili teknik alanda bir profesyonel tarafından gerçekleştirilmesi neticesinde tekniğin bilinen durumunun aşıldığı kabul edilir.

Patent Nedir Kısa Anlatım?

Patent Nedir Kısa Anlatım?, Patent kısa açıklaması, bir patentin özlü, okunması kolay bir açıklamasıdır. Belgenin tamamını ve içeriğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Patent Çeşitleri Nelerdir Teknoloji Tasarım?

Patent Çeşitleri Nelerdir Teknoloji Tasarım?, Patent teknolojisi tasarımı, patent ofisinin gereksinimlerini karşılayan patente dayalı bir buluş tasarlama sürecidir. Bu, yeni bir ürün, süreç veya yöntem oluşturmayı içerebilir. Patent teknolojisi tasarımı, mevcut bir ürünü kapsayan yeni bir patent geliştirmeyi de içerebilir.

Kaç çeşit Patent Var?

Kaç çeşit Patent Var?, Patent, üreticilerin ve diğer işletmelerin, bu ürünler üzerinde münhasır haklara sahip ürünler yapmasına, kullanmasına, satmasına veya kiralamasına izin veren bir tür fikri mülkiyettir. Pek çok farklı patent türü vardır, ancak en yaygın olanları kullanım patentleri ve tasarım patentleridir.

Patent Nedir Ve örnekleri?

Patent Nedir Ve örnekleri?, Patentler, belirli bir fikri, süreci veya teknolojiyi koruyan bir tür fikri mülkiyettir. Patent başvurusu sahipleri, buluşlarının yeni ve geçmişte patent almış olanlardan farklı olduğunu göstermelidir. Kullanım patentleri, tasarım patentleri ve endüstriyel tasarım patentleri gibi birçok patent türü mevcuttur.
Bazı yaygın patent örnekleri vardır:- Bir buluş için patent, bir ürün veya hizmet fikrinin yanı sıra özel yöntemleri ve tasarımı da koruyabilir.- Bir buluşun patenti, ürünün şeklinden montaj şekline kadar bir ürün veya hizmetin herhangi bir fiziksel yönünü kapsayabilir.- Bir buluş için patent, bir ürün veya hizmetin yapımında kullanılabilecek herhangi bir fikri veya konsepti koruyabilir.
İçeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Konu ile alakalı daha fazla içeriğimize ulaşmak için Google baz alarak arama yapabilirsiniz.


Leave a Comment

Bizi Arayın